Jak na čištění historických textilií?


Historické textilie mají svůj vlastní příběh. V dnešní době jsou dochovány textilie, které jsou staré i celá staletí, například ze starověkých dob. Každý tento kus látky má v sobě ukrytý svůj vlastní příběh. Ale jako každý materiál, i textilie potřebují, aby o ně někdo pečoval a udržoval je. Mimo jiné i čistil. Abyste mohli textilii pečlivě vyčistit, musíte porozumět materiálům, z kterých je vyrobená. Jedná se o vlnu, bavlnu, hedvábí nebo samet? Či snad o kombinaci několika různých látek? Před samotným čištěním musíte provést analýzu textilie, abyste věděli, jak ke konkrétnímu materiálu přistupovat.

koberec

Nezapomeňte, že důležitou součástí čistícího procesu je i samotná prevence toho, aby došlo k degradaci textilie. Měly by být uchovávány na suchém a čistém místě, kde nebudou tolik náchylné k napadení plísněmi a různými roztoči. Měly by být také chráněny před vlhkostí a neustálému vystavování slunečnímu světlu, protože i to podporuje degradaci látek.

tkanina

A jak se tedy historické textilie čistí?

Není pouze jeden druh čištění, je jich více. Ten nejznámější, a asi i nejjednodušší je takzvané suché čištění. To, které zvládnete i vy sami doma. Jelikož se jedná o šetrnou očistu, je tento způsob vhodný téměř pro všechny druhy textilií. K suchému čištění se používá vysavač, v kterém se nachází speciální filtr, případně můžete použít kartáč s ultra jemnými štětinami. Další možností je chemické čištění pomocí různých chemikálií. I když chemické prostředky na takové čištění jdou sehnat poměrně snadno, měli byste takový proces nechat v rukou odborníků. Mnoho chemikálií může s textiliemi zareagovat tak, že dojde k nenávratnému poškození. Odborníci na čištění historických textilií atelierytapiserii.cz vědí přesně, který typ chemikálií se hodí, pro jaký typ látky a vyčistí vaši textilií snadno, rychle a bezpečně.