Když se u nás začaly objevovat první zmínky o fotovoltaice, nikdo jí nepřikládal žádný mimořádný význam. Jak už tomu, tak v případě novot bývá. Ti, kdo ji propagovali, byli spíše za excentriky než za prozíravé lidi, zatímco většina z nás hledala spíše důvod, proč se fotovoltaice vyhnout než to dobré, co na ní je. Hned zkraje tak kdekdo přicházel s názory, že jde o natolik drahou záležitost, že se to nemůže vyplácet. A v časech skoro socialistických cen nebylo vlastně divu, tehdy by tím vážně nikdo nevyrobil tolik elektřiny, aby na tom vydělal. A co nás odrazovalo kromě finanční stránky věci?
Kdekdo si třeba kladl otázku, jaký mají podobné zdroje elektřiny smysl, když u nás přece nesvítí slunce nepřetržitě, a tudíž v noci zřejmě zůstaneme bez proudu, pokud na fotovoltaiku vsadíme. A konec konců se musela brát v potaz i nedostatkovost takových zařízení, vysoká pořizovací cena, na kterou kdekdo z nás neměl, a podobně. A tak se u nás solární zdroje energie neprosazovaly snadno. Dokud nepřišla krize související s růstem cen energií, kdy si vlastně spousta lidí uvědomila, že je to lepší řešení než to, co zaznělo z politické scény, tedy že si máme brát doma svetr navíc.
Když si lidé spočítali, kolik se dá na takto získané energii ušetřit, a když se jim navrch nabídla možnost dotací, už prostě kdekdo neodolal a vlastní fotovoltaické zdroje si pořídil. Aby se zbavil závislosti na drahých dodávkách a krachujících distribučních firmách. A také třeba proto, aby prospěl našemu životnímu prostředí. A tak se u nás FVE https://www.joyce-energie.cz/fotovoltaika-rodinny-dum/ docela rozšířily. Kdekdo už dnes takové zdroje energie má. A navzdory nutným počátečním investicím, jež nejsou malé, vydělává. Kdekdo už se tedy dnes spoléhá v záležitostech elektřiny sám na sebe. A dobře dělá. Protože ho nemusí vzrušovat, co se na trhu energií děje.