Další ochrana


Tato zkratka, která se používá všude kam, dáte nějaké svoje údaje, které podléhají určitým pravidlům, má hodně hluboký význam. Chrání nás, tedy ne přímo fyzicky naši osobu, ale ony údaje, které jsme někomu svěřili, před jejich zneužitím. Tato čtyři písmenka GDPR znamenají anglická slova, a to General Data Protection Regulation. Český ekvivalent této zkratky je ONOOÚ, což se vykládá všeobecně jako Obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Toto nařízení Evropské unie vešlo v platnost dne dne dvacátého sedmého dubna roku dva tisíce šestnáct.

hacker

Pokud to chceme pojmout tak nějak všeobecně, pokud někomu svěříte svá osobní data, musí jen on chránit před zneužitím. Kupříkladu při žádosti o půjčku si banka vyžádá vaše soukromé údaje, aby si vás mohla prověřit. Je naprosto jedno jak prověřování skončí. Banka musí tyto data zašifrovat a skrýt tak, aby k nim nemohl naprosto nikdo. Tím méně nějaký zkušený hacker. Měli byste tedy být v klidu. Kde je pravda a skutečnost, to asi tušíme všichni. Banka je banka. Všude jinde na to jdou jinak a každý používá jiné kódy, jiné šifrování a uzamykání těchto údajů, takže hacker s tím má hodně práce, než se k datům dostane.

hacker

A když už se raduje, zjistí, že se krytí změnilo a děje se ta neustále. Neperiodicky se zašifrování mění a data jsou v podstatě nedotknutelná. Naše firma navíc ještě používá tři základní fígle. Ten jeden je takový, že máme data falešných klientů. Je to rozsáhlá databáze nahodile vygenerovaných údajů. Než se do nich někdo dostane, dávno o tom víme a pokud se mu to přece jen podaří, je mu to k ničemu. Než odhalí tento podvůdek, jsou provedena jistá opatření, které mu jeho práci zničí a on musí začít od začátku. Další finta je nemít tato data nikdy pohromadě. Pokud už by se stalo, že se hacker nabourá k datům, nikdy je neuvidí pohromadě. A i kdyby našel ostatní údaje, neví, jakým způsobem je přiřadit k patřičnému jménu a příjmení. Třetí opatření nelze zveřejnit. Náš klient se ničeho bát nemusí.